کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی

کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی : کامپوزیت دندان ؛ در حقیقت یک روش نوین و پرطرفدار در حوزه دندانپزشکی می باشد که در راستای ترمیم و همچنین زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد ؛ به طوری که با قرارگیری بر روی دندان ، نقائص ظاهری دندان را پوشانده و لبخندی زیبا به فرد هدیه می دهد. ( دوره دستیار دندانپزشک )

ماده اصلی کامپوزیت در واقع ؛ از نوعی ماده ماتریکس رزین می باشد و از درجات مختلفی از ضریب شکست نور ، استحکام و پتانسیل پولیش پذیری برخوردار است.

البته باید خاطر نشان نمود که هر نوع کامپوزیتی که صرفا دارای رنگ سفید بوده و از استحکام کافی برخوردار باشد ، نمی تواند برای امور زیبایی دندان مورد بهره برداری واقع شود ؛ چرا که کامپوزیت مناسب جهت کاربردهای زیبایی ، باید علاوه بر دارا بودن مؤلفه های فوق الذکر ، قابلیت بازسازی لایه به لایه را نیز داشته باشد.
دوره آموزشی کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی

مرکز آموزشی باران مهر درنیکا با ارائه دوره کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی ؛ بستری را فراهم آورده تا علاقمندان به فراگیری این دوره زیر نظر اساتید مجرب ، دوره های لازم را سپری نمایند.

لازم به ذکر است که فراگیران عزیز می توانند در پایان دوره ، از مرکز ملی آموزشی مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مجوز اخذ نمایند.

کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی
درباره کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها ، توسط دندانپزشک و بدون نیاز به تهیه در لابراتوار و با بهره وری از تکنیکی حساس و با استفاده از چسب مخصوص بر روی سطح دندان چسبانده می شوند.

در نهایت کامپوزیت قرار گرفته بر روی دندان ؛ با تاباندن نور با طول موج خاص و معین ، تثبیت شده و سفت می شود.

البته ناگفته نماند که بافت کامپوزیت ؛ پس از پولیش کردن ، شبیه به بافت طبیعی دندان می شود.

از مهم ترین کاربردهای کامپوزیت می توان به ترمیم دندان های شکسته ، مرتب کردن دندان ها ، برطرف کردن لکه های دندانی و به طور کلی زیبایی دندان و متعاقباً داشتن طرح لبخندی زیبا اشاره نمود.

باید توجه داشت که کیفیت نتیجه و ماحصل کامپوزیت دندان ؛ در گرو تجربه و تبحر دندانپزشک می باشد.

از این رو اکیداً توصیه می شود در صورت تمایل به انجام کامپوزیت ، به دندانپزشکان با تجربه و توانمند در این حوزه مراجعه فرمایید.
مراحل کامپوزیت دندان

جهت استفاده از روکش های ونیر کامپوزیت ؛ در ابتدا باید دندان ها به خوبی از هر گونه پلاک و جرم ، زدوده شده و سطح دندان ها به خوبی پاک شود ؛ چرا که روکش های ونیر کامپوزیت باید روی یک سطح تمیز کار گذاشته شوند.

پس از تمیز کردن دندان ها ، باید نسبت به خشک کردن آن ها اقدام شود ؛ تا جایی که هیچ گونه رطوبت یا بزاقی بر روی سطح دندان ها وجود نداشته باشد ، زیرا رطوبت یا بزاق می تواند سبب بروز اختلال در عملکرد مواد باندینگ ( چسب مخصوص ) شود.

در این مرحله ، برای ایجاد یک سطح مناسب جهت کارگذاری روکش کامپوزیت و چسبیدن کامپوزیت به سطح دندان ؛ با استفاده از نوعی مواد اسیدی ، سطح قدامی دندان ها متخلخل می گردد.

کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی

در مرحله نهایی ، ابتدا مواد باندینگ بر روی سطح دندان ها قرار داده شده و سپس مواد کامپوزیت بر روی آن قرار داده می شود.

لازم به ذکر است که در این مرحله ، برای آن که بتوان روکش ونیر نهایی را ایجاد کرد ؛ پروسه افزودن ، برداشتن و آماده سازی متریال کامپوزیت همراه با صیقل زدن آن تکرار خواهد شد.
مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها ، روکش های دندانی ظریف و در عین حال مقاومی هستند که هنگام وجود عیب بر روی دندان ؛ به منظور زیبایی و تغییر رنگ دندان یا ترمیم موضعی ، از آن ها استفاده می شود.

توجه داشته باشید که برای نصب کامپوزیت ها نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد ؛ از این رو می توان از آن ها به عنوان یک روش زیبایی مطمئن ، سریع ، ماندگار و تقریبا بدون ضرر یاد کرد.

لازم به ذکر است که کامپوزیت ها ، حالتی شبیه به خمیر داشته و منعطف هستند ؛ از این رو به سهولت بر روی دندان ، قابل چسباندن و نصب می باشند.
آیا کامپوزیت دندان دائمی است ؟

خیر ، کامپوزیت ها دائمی نیستند ؛ البته برخی مؤلفه ها در ماندگار شدن کامپوزیت ها و افزایش طول عمر آن ها موثر هستند که از مهم ترین آن ها می توان به مهارت دندانپزشک اشاره نمود.

باید توجه داشت که استفاده از تکنیک های مناسب و همچنین مصرف متریال با کیفیت ؛ نیز از جمله مواردی هستند که در ماندگاری و طولانی شدن عمر کامپوزیت دندان ، نقش موثری ایفاء می کنند.

ضمنا ناگفته نماند که رعایت صحیح مراقبت های بعد کامپوزیت دندان ، مسواک زدن مرتب ، استفاده از دهانشویه و همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک معالج و پرهیز از ایجاد فشار زیاد به دندان ؛ می تواند در پایدارتر شدن کامپوزیت ها موثر واقع گردد.