07 مارس 2021
مارس 7, 2021

متخصص گوش و حلق و بینی

0 Comment

متخصص گوش و حلق و بینی

به پزشکی که تحصیلات خود را در حوزه گوش و حلق و بینی سپری نموده و قادر به تشخیص و نیز درمان بیماری ها و اختلالات مرتبط با گوش ، دهان ، گلو و بینی می باشد ؛ متخصص گوش و حلق و بینی یا اصطلاحا پزشک ENT ، اطلاق می گردد. ( درمان بیماری های گوش )

لازم به ذکر است که متخصصین ENT ، دوره هایی را نیز در زمینه علوم ارتباطی ؛ اعم از درمان های گفتاری – شنیداری پشت سر می گذارند.

این پزشکان ، می توانند آزمایشات مخصوص ؛ جهت ارزیابی اختلالات و بیماری های مربوط به گوش و گلو و بینی را برای بیماران خود تجویز نمایند.

تجویز دارو ، انجام تست شنوایی و مواردی از این قبیل ؛ نیز در حوزه اختیارات پزشک متخصص گوش و حلق و بینی قرار دارد.

ضمنا ناگفته نماند که انجام اعمال جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی ؛ از جمله جراحی زیبایی بینی ، جراحی زیبایی گوش ، جراحی زیبایی پلک ، جراحی پولیپ بینی ، درمان ناهنجاری ها و تومورها ، درمان بیماری های گوش ، بینی و حنجره و همچنین درمان سلول های سرطانی و تومورهای سر و گردن نیز در محدوده اختیارات پزشک متخصص گوش و حلق و بینی می باشد.

گرایش های گوش و حلـق و بینی

به طور کلی گرایشات این رشته عبارتند از :

راینولوژی : راینولوژی ، به جراحی بینی و آندوسکوپی بینی و سینوس ها اشاره دارد.
اتولوژی : این شاخه ، جراحی های  زیبایی و درمانی گوش و درمان اختلال ناتوانی در تعادل ناشی از مشکلات گوش ؛ را شامل می شود.
لارنگولوژی : مقصود از لارنگولوژی ، جراحی حنجره و ضایعات مخاطی آن می باشد.
جراحی سر و گردن : به تشخیص  درمان بیماری ها و تومورهای سر و گردن اشاره می کند.
ایمنولوژی : به بررسی آلرژی ها و حساسیت های سر و گردن می پردازد.
اطفال : به بیماری های گوش و حلـق و بینی اطفال و کودکان اشاره می نماید.
جراحی زیبایی صورت : جراحی های زیبایی بینی ، پلک و گوش را شامل می شود.

لازم به ذکر است که پزشک متخصص گوش و حلق و بینی پس از پشت سر گذاردن دوره 8 ساله پزشکی عمومی می تواند در یکی از شاخه های فوق الذکر به ادامه تحصیل پرداخته و نهایتا در یکی از حوزه های ذیل تخصص خود را اخذ نماید :

گوش شناسی و عصب شناسی
حنجره شناسی
ساختار صورت
اختلالات خواب
جراحی پلاستیک

بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران

با توجه به وسعت استان تهران ، قاعدتا تعدد پزشکان گوش و حلق و بینی در این شهر به مراتب بیش از دیگر شهرها می باشد و این مسئله ، انتخاب بهترین متخصـص گوش و حلق و بینی را به امری دشوار بدل می کند.

به طور کلی برای یافتن بهترین متخصـص گوش و حلـق و بینی ، بهتر است در ابتدا در آشنایان و دوستان تان که به منظور درمان بیماری های این حوزه یا انجام اعمال جراحی زیبایی به پزشکان متخصـص در این زمینه مراجعه نموده و از نتایج اخذ شده رضایت دارند ، تحقیق نمایید.

البته از آن جا که امروزه اکثر پزشکان دارای صفحات مجازی و وبسایت های رسمی می باشند ، یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند شما را در انتخاب بهترین متخصـص گوش و حلق و بینی یاری دهد ؛ جستجو در اینترنت و فضای مجازی می باشد.

شما با بکارگیری راه های مذکور می توانید لیستی از بهترین متخصـصان ENT شهر خود تهیه نمایید.

به وبسایت و صفحه مجازی پزشکان موجود در لیست تهیه شده خود مراجعه کنید و سوابق و رزومه کاری ایشان و همچنین رضایتمندی بیماران شان را مورد بررسی قرار دهید.