07 مارس 2021
مارس 7, 2021

لاپاراسکوپی

0 Comment

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی در جراحی است که بدون باز کردن شکم انجام می شود و تقریبا از 2 الی 3 دهه اخیر ، ترویج یافته و در حال حاضر به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. ( بهترین متخصص زنان در تهران )

عمل لاپاراسکوپي در حقیقت یک روش درون بین است و طی آن به جای ایجاد برش بر روی شکم ؛ تنها با ایجاد چند حفره به عمق 5 الی 10 میلیمتر ، شکم و حفره لگن قابل دسترسی خواهند بود.

پس از ایجاد حفره ها ، یک تلسکوپ مخصوص که دارای قابلیت بزرگنمایی است به درون شکم بیمار راه می یابد و این کار امکان دیدن بهتر احشاء درون شکم و لگن را برای جراح ، فراهم می کند و بدین ترتیب جراح به سهولت قادر به تشخیص و درمان بیماری های موجود در این نواحی خواهد بود.

تمامی جراحی های زنان که در گذشته با روش باز انجام می گرفت ؛ اعم از جراحی خارج کردن رحم یا هیسترکتومی ، درآوردن کیست های تخمدان و فیبروم ، تشخیص و درمان کیست های تخمدانی ، درمان بارداری خارج از رحم و غیره ؛ امروزه به کمک لاپاراسکوپي قابل انجام می باشد.

تفاوت جراحی لاپاراسکوپی با جراحی باز

اصلی ترین وجه تمایز میان لاپاراسکوپی با جراحی باز ، در برشی است که طی عمل ایجاد می گردد.

به طوری که در جراحی به روش باز ، پزشک به منظور دسترسی به موضع عمل نیاز به ایجاد برشی بر روی شکم بیمار دارد ؛ اما در روش لاپاراسکوپی ، تنها 1 الی 3 برش بسیار ظریف بر روی شکم بیمار لحاظ می شود که به سهولت قابل بهبود بوده و نیازی به بستری شدن فرد به مدت طولانی در بیمارستان وجود ندارد.

به طور کلی در اغلب موارد شاهد آن هستیم که افراد حداکثر یک هفته پس از انجام عمل لاپاراسکوپی ، توانایی بازگشت به امور روزمره را یافته و قادر خواهند بود فعالیت های روتین خود را انجام دهند.

آیا انجام جراحی لاپاراسکوپی برای همه افراد امکان پذیر است ؟

به طور کلی در جراحی لاپاراسکوپي بیمار باید شرایط لازم برای برای انجام لاپاراسکوپي را داشته باشد.

در عمل لاپاراسکوپی ، داخل شکم بیمار با گاز مخصوصی پر می شود ؛ بنابراین ممکن است این گاز بر روی قلب و ریه ها اثر منفی بگذارد ، لذا در صورت ابتلا به بیماری های قلب و ریوی ، بیمار نباید تحت عمل لاپاراسکوپي قرار گیرد.

یا به طور مثال در برخی موارد ، متخصص بیهوشی انجام این عمل را برای بیمار مجاز نمی داند و به صلاحدید ایشان بایستی بیمار تحت عمل باز قرار گیرد.

از این رو قبل از لاپاراسکوپي ؛ باید بیمار به لحاظ تاثیر داروهای بیهوشی و همین طور سلامت قلب و ریه ها مورد بررسی قرار گیرد ؛ در صورت تایید صحت و سلامت وی در این موارد ، امکان انجام لاپاراسکوپي بر روی او وجود خواهد داشت.
مزایای جراحی لاپاراسکوپی

این روش جراحی نیازی به برش ندارد و سوراخ هایی که به منظور دستیابی به محیط داخلی شکم و حفره لگن در آن انجام می شود ، به مراتب بسیار کمتر از دیگر روش های جراحی است و در نتیجه در آن زیبایی پوست بیمار حفظ خواهد شد.

اسکار لاپاراسکوپي بسیار ناچیز می باشد ؛ به طور مثال برشی که برای جراحی هیسترکتومی به روش باز بر روی شکم ایجاد می گردد تقریبا برابر 7 الی 8 سانتیمتر است در حالی که در جراحی لاپاراسکوپي تنها با ایجاد 2 حفره با عمق 2/1 سانتیمتر می توان رحم را خارج نمود.

به این علت که در جراحی لاپاراسکوپی ، شکم بیمار باز نمی شود ؛ شکم در مجاورت هوای محیط قرار نخواهد گرفت و همچنین از آن جا که ابزار عمل در حین جراحی لاپاراسکوپي با بافت بدن تماس ندارند ، چسبندگی داخل شکمی در این عمل به مراتب کمتر از جراحی به روش باز خواهد بود.

دوره نقاهت پس از عمل لاپاراسکوپی ، خیلی کوتاه است و بیمار می تواند خیلی سریع به امور روزمره بازگردد و انجام فعالیت های روتین خود را از سر بگیرد.

در جراحی لاپاراسکوپی احتمال بروز عفونت و دردهای شکمی ، بسیار کمتر از جراحی به روش باز است.

کاربردهای لاپاراسکوپی

پیش از هر چیز توجه داشته باشید ؛ از آن جا که لاپاراسکوپی یک روش تشخیصی – درمانی است ؛ می توان در هنگام بررسی محل مورد نظر ، در صورت وجود مشکل در آن ناحیه ؛ نسبت به درمان آن نیز اقدام نمود.

به طور کلی از تکنیک لاپاراسکوپی ، می توان جهت تشخیص و درمان بیماری ها و مشکلات ذیل بهره برد :

لاپاراسکوپي در راستای تشخیص و بررسی توده های شکمی ، علل ناباروری و همچنین علت ایجاد کننده دردهای مزمن شکمی می تواند مثمر ثمر واقع گردد.
به منظور تشخیص و درمان آندومتریوز ، نیز می توان از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد.

لازم به ذکر است در مواردی که درمان های دارویی ، منتج به درمان آندومتریوز نشوند ؛ پزشک متخصص می تواند از طریق لاپاراسکوپي اقدام به مشاهده فضای داخلی لگن و تشخیص دقیق آندومتریوز نموده و در صورت وجود بافت آندومتریوز ، به کمک تکنیک لاپاراسکوپي ؛ نسبت به برداشت آن نیز اقدام نماید.

در برخی موارد می توان به وسیله لاپاراسکوپی ، فیبروئیدها را نیز تشخیص داده و آن ها را از منطقه مورد نظر برداشت نمود.

مقصود از فیبروئید ، بافت ها و نسوج اضافی ای می باشد که در جداره داخلی رحم یا خارج از فضای رحم رشد می کنند و غالبا خوش خیم بوده و در واقع غیرسرطانی هستند.

سایر کاربردهای لاپاراسکوپی

کیست تخمدان ؛ از دیگر بیماری های زنان است که از طریق لاپاراسکوپي ، امکان تشخیص و برداشت آن وجود دارد.
در برخی موارد در حاملگی های خارج رحمی ، جهت برداشتن جنین خارج از رحم ؛ از تکنیک لاپاراسکوپي استفاده می شود.
تشخیص و درمان اختلالات و بیماری های مرتبط با کف لگن ؛ از جمله پرولاپس ارگان های داخل لگن ، بی اختیاری ادراری ، آبسه کبد یا لگن ، چسبندگی و التهابات لگن و مواردی از این قبیل ؛ از طریق لاپاراسکوپي امکان پذیر می باشد.
بعضی از انواع غدد سرطانی ؛ نظیر سرطان اندام تناسلی ، را نیز می توان به کمک لاپاراسکوپي خارج ساخت.

اقدامات قبل از لاپاراسکوپی

پیش از انجام عمل لاپاراسکوپی ، افراد باید از یکسری دستورات پیروی نمایند که عبارتند از :

قبل از لاپاراسکوپی ، عمدتا آزمایش ، سونوگرافی و حتی در پاره ای موارد ام آر آی برای افراد تجویز می شود که باید در زمان مقرر انجام شده و نتیجه آن در اختیار پزشک قرار داده شود.

افراد از 8 الی 12 ساعت پیش از انجام عمل لاپاراسکوپی ، باید چیزی خورده باشند.

افراد باید در صورتی که دارو یا مکمل های گیاهی خاصی مصرف می کنند و همچنین چنانچه دخانیات و الکل مصرف می کنند ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارند ؛ چرا که عموما لازم است از چند وقت قبل از جراحی استعمال آن ها متوقف نمایند.

در پایان باید اشاره داشت که زمان ترخیص افراد از مرکز جراحی ، بر اساس وسعت عمل و نوع جراحی در هر فردی متفاوت خواهد بود ؛ اما در بسیاری موارد افراد چند ساعت بعد از عمل ترخیص می شوند یا این که توصیه می شود چند روز در مرکز جراحی بستری شوند.