10 دسامبر 2020
دسامبر 10, 2020

سکته مغزی

0 Comment

سکته مغزی چیست؟

زمانی که قسمتی از مغز ذخیره خونی خود را از دست می دهد و عملکرد آن متوقف می شود، سکته مغزی اتفاق می افتد و موجب میشود قسمتی از بدن که مغز آسیب دیده را کنترل می کند، انجام فعالیت را متوقف کند. سكته مغزي حادثه مغزی عروقی نیز نامیده می شود. هنگام سکته مغزی ، رگ خونی پاره می شود و خونریزی می کند، سکته یا انسداد عروق از تامین خون و اکسیژن به بافت مغزی جلوگیری می کند. سكته مغزي یک فوریت پزشکی است و درمان سریع حیاتی است. اقدام اولیه می تواند آسیب مغزی و سایر عوارض را کاهش دهد. سلولها و بافت مغزی بدون اکسیژن آسیب می بینند و درعرض چند دقیقه می میرند.
علائم سکته مغزی

عدم جریان خون در مغز به بافت های مغزی آسیب می رساند. اگر فردی که دچار حمله مغزی شده است زودتر تحت درمان قرارگیرد، احتمالا نتیجه بهتری خواهد داشت. به همین دلیل، با دانستن علائم این عارضه، می توان سریع اقدام کرد. علائم سکته مغزی می تواند شامل موارد زیر باشد:

فلج شدن
بی حسی یا ضعف در بازو، صورت، پا بویژه یک طرف بدن
مشکل تکلم و فهمیدن کلمات
گیجی
تکلم مبهم
عارضه بینایی مانند مشکل در بینایی یک یا هر دو چشم با دید سیاه یا تاری یا دوبینی
مشکل راه رفتن یا هماهنگی اندام
سرگیجه
سردرد ناگهانی و شدید با علت ناشناخته
حمله مغزی مستلزم رسیدگی فوری پزشکی است. درمان سریع کلید جلوگیری از نتایج زیر است:
آسیب مغزی
ناتوانی بلند مدت
مرگ

علائم سکته مغزی در زنان

درحالی که بعضی علائم سکته مغزی بین زنان و مردان یکسان است، بعضی علائم در زنان رایج تراست. علائم حمله مغزی که بیشتر در زنان انفاق می افتد موارد زیر را دربرمی گیرد:

تهوع یا استفراغ
توهم
درد
ضعف عمومی
کوتاهی تنفس یا مشکل تنفسی
ازهوش رفتن یا ازدست دادن هوشیاری
تشنج
گیجی، عدم پاسخگویی، گمراهی
تغییر ناگهانی رفتاری بویزه آشفتگی
زنان بیش از مردان براثر سکته مغزی می میرند.

علائم سکته مغزی در مردان

مردان نسبت به زنان در سنین جوانی حمله مغزی دارند اما احتمال مرگ ناشی از این عارضه را خواهند داشت. زنان ومردان می توانند علائم و نشانه های مشابه حمله مغزی را داشته باشد. با این وجود، بعضی علائم حمله بیشتر اوقات درمردان اتفاق می افتد. این علانم را می توان نام برد:

افتادگی یک طرف صورت
اختلال گفتار، دشواری در گفتار و مشکل در درک گفتار دیگران
ضعف بازو یا عضله در یک طرف بدن

انواع سکته مغزی :

نوع سکته مغزی بر درمان و بهبودی بیمار تاثیر می گذارد. سکته مغزی در سه مقوله تعریف می شود: سكته مغزي ایسمکی (انسدادی)، هموراژیک(خونریزی)، سکته مغزی ایسمک گذرا (خفیف)

این سه مقوله به انواع دیگر سکته مغزی تقسیم می شود.

حمله مغزی امبولی
سکته ترومبوتیک
سکته داخل مغزی
سکته مغزی زیر عنکبوتیه

سکته مغزی ایسمک:

دراین سکته، سرخرگ تامین کننده خون در مغزی باریک یا مسدود می شود. این انسداد به دلیل لخته خون یا کاهش شدید جریان خون است. این موارد می تواند براثر تکه های پلاکت به دلیل پارگی آترواسکلروز و انسداد رگ خونی ایجاد شود. دو نوع از متداولترین سكته مغزي ایسمک سکته امبولی و ترومبوتیک است.

سکته ترومبوتیک زمانی اتفاق می افتد که لخته خون در یکی از سرخرگهای تامین کننده خون به مغز تشکیل می شود. لخته خون از جریان خون عبور می کند و در رگ خونی ساکن می شود که منجر به انسداد جریان خون می شود. سکته امبولی زمانی است که لخته خون یا سایر باقی مانده ها در بخش دیگری از بدن شکل می گیرد و به مغز می رسد.

سکته مغزی امبولی یکی از دو نوع سکته ایسمک است و زمانی اتفاق می افتد که لخته خون در بخش دیگری از بدن اغلب در قلب یا سرخرگهای قفسه صدری فوقانی و گردن شکل می گیرد و در جریان خون به سمت مغز حرکت می کند. لخته خون در سرخرگ مغزگیر می کند. جریان خون را متوقف می کند و موجب سکته مغزی می شود. این سکته می تواند براثر نارسایی قلبی باشد. فیبراسیون دهلیزی نوع رایج ضربان قلب نامنظم است که می تواند موجب لخته خون در قلب شود. این لخته ها ممکن است در جریان خون جابجا شود و به سمت قلب حرکت کند.