07 مارس 2021
مارس 7, 2021

جراحی بینی

0 Comment

جراحی بینی

بینی در مرکز صورت قرار دارد و تنها عضو برجسته آن است ، در نتیجه با داشتن کوچک ترین ایراد ، سایر اجزای صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین خاطر امروزه جراحی بینی با هدف اصلاح ایرادات ظاهری و عملکردی بینی انجام می شود و به ایجاد تناسب و تعادل در صورت کمک می کند. در نتیجه زیبایی چهره افزایش می یابد. ( جراح بینی اصفهان )

در جراحی زیبایی بینی کلیه ایرادات ظاهری بینی همچون کجی ، عدم تقارن ، بزرگی بیش از حد ، قوز و غیره برطرف می شود و در جراحی درمانی بینی ایرادات مربوط به تنفس و عملکرد بینی نظیر پولیپ ، انحراف و غیره اصلاح خواهد شد. لازم به ذکر است جراحی درمانی بینی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و افرادی که از بیمه تکمیلی برخوردار هستند می توانند هزینه آن را دریافت کنند. جراحی زیبایی و درمانی بینی را می توان به صورت همزمان و در یک جلسه انجام داد.
اهداف جراحی زیبایی بینی

یکی از مواردی که عموما ذهن متقاضیان جراحی بينی را درگیر می کند این است که با انجام جراحی زیبایی بینی چه ایراداتی را می توان برطرف نمود ؟

به طور کلی جراحی زیبایی بینی ، منجر به رفع ایرادات زیر می شود :

پهنای نوک بینی
قوز روی پل بینی
افتادگی نوک بینی
بزرگی سوراخ های بینی
غیرقرینگی حفره های بینی
عدم تقارن ظاهری بینی یا اصطلاحا کجی بینی

باید خاطر نشان نمود که طی عمل جراحی زیبایی بینی ، می توان مشکلات مربوط به ساختار داخلی بینی و اختلالات تنفسی را نیز مرتفع نمود.

کاندیدای مناسب برای جراحی بينی

جراحی زیبایی بينی ؛ با رفع نقائص ظاهری بينی و همچنین بهبود تناسب بينی با سایر عناصر صورت ، سبب بهبود فرم بینی و متعاقباً بهبود حالت چهره و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس می گردد.

از این رو عمدتا افرادی که خواهان انجام جراحی زیبایی بينی هستند ، به دنبال نارضایتی از وضعیت ظاهر بینی خود مترصد انجام این عمل جراحی می گردند.

کاندیدای مناسب جراحی بينی ، در وهله اول باید از سلامت کافی برخوردار بوده و از ریسک ها و خطرات این عمل جراحی آگاه باشد.

متقاضیان جراحی بينی باید در خصوص نتایج این عمل جراحی ، انتظاراتی منطقی و معقولانه داشته باشند.
انتخاب جراح بینی

یکی از مهم ترین مواردی که در نتیجه جراحی بينی بسیار تاثیر گذار است ، انتخاب جراحی متبحر و با تجربه است. در حقیقت هرچه مهارت جراح بینی بیشتر باشد ، نتیجه عمل نیز بهتر و ایده آل تر خواهد شد.

افرادی که قصد انجام جراحی بينی را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که رینوپلاستی از عمل های ضروری نیست که انجام آن فوریت داشته باشد بنابراین برای انتخاب جراح خود وقت کافی داشته و نباید عجله کنند.
انواع بینی

علاوه بر جراح ، نوع بينی عامل مهم دیگریست که در نتیجه جراحی بينی تاثیرگذار می باشد. در واقع میزان ضخامت پوست بينی تعیین کننده نوع بینی است و بینی ها را به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم می کند.

بینی استخوانی پوست نازکی داشته و استخوان آن مستحکم است. این دو ویژگی باعث شده که بينی استخوانی بهترین نوع بینی برای جراحی باشد و افرادی که از این مدل بينی برخوردار هستند ، نتایجی ایده آل و زیبا از عمل کسب کنند.

در مقابل بينی های گوشتی پوست ضخیم تری دارند و غضروف آن ها ضعیف تر است. این موضوع باعث شده تا در جراحی بينی گوشتی محدودیت هایی ایجاد شود. به عنوان مثال بينی های گوشتی تنها برای انجام جراحی بينی طبیعی مناسب هستند و به صورت فانتزی یا نیمه فانتزی جراحی نمی شوند.

روش های جراحی بينی

به طور کلی جراحی بينی از دو طریق انجام می شود :

جراحی بينی به روش باز
جراحی بينی به روش بسته

عاملی که منجر به تفاوت این دو روش می شود ، ناحیه ای است که برش در آن ایجاد می گردد. در جراحی بينی باز ، برش در کلوملا که همان تیغه میان دو سوراخ بينی است ایجاد می شود و در نتیجه جراح به کمک ابزار مخصوص به راحتی می تواند پوست را از روی ساختار غضروفی – استخوانی بینی بلند کرده و به کل ساختمان بینی دسترسی یابد.

بنابراین باید اشاره داشت که جراحی بينی به روش باز ، برای بینی هایی که نیازمند ایجاد تغییرات گسترده هستند گزینه بسیار مناسبی می باشد.

در جراحی بینی به روش بسته ، هیچ برشی در ناحیه کلوملا ایجاد نمی شود و کلیه برش ها از داخل بینی زده می شوند ؛ لذا جراح بینی نمی تواند پوست را به طور کامل از روی ساختار زیرین بینی جدا نماید و در نتیجه می توان گفت که جراح بینی در جراحی بینی به روش بسته ، نسبت به جراحی بینی به روش باز با محدودیت هایی مواجه بوده و نمی تواند به کمک این روش ، تغییرات وسیعی بر روی بینی اعمال نماید.

از این رو باید اشاره داشت که جراحی بينی به روش بسته ، صرفا برای آن دسته از بینی هایی که نیاز به اعمال اصلاحات مختصر و جزئی دارند گزینه مناسبی است.
اقدامات قبل از جراحی بينی

افراد به منظور انجام جراحی بينی ، باید اقدامات لازم در راستای آمادگی برای عمل را مورد توجه قرار دهند.

توجه داشته باشید که رعایت اقدامات قبل از جراحی بينی ، در کاهش ریسک حین عمل و نیز تسریع فرآیند بهبودی و کوتاه شدن دوران نقاهت ؛ بسیار موثر می باشد.

در این بخش به مهم ترین نکات و اقداماتی که قبل از عمل بينی باید رعایت گردند ، اشاره شده است.

افراد قبل از جراحی بينی باید در جلسه مشاوره شرکت نموده و در صورت ابتلا به بیماری های خاص ، مصرف داروهای مخصوص و همچنین حساسیت های دارویی ؛ جراح خود را از این مسئله آگاه سازند.
قبل از جراحی بينی ، پزشک معالج ممکن است داروهایی را تجویز نمایند ؛ افراد موظفند این داروها را طبق دستور به مصرف برسانند.
جراح بينی ، یکسری آزمایشات لازم را درخواست می نمایند که افراد متقاضی جراحی بينی باید این آزمایش ها را انجام داده و نتیجه آن را قبل از روز جراحی یا در روز عمل ، در اختیار ایشان قرار دهند.
طبق دستور جراح بينی ، مصرف داروهای مسکن ؛ از جمله ژلوفن ، بروفن و مواردی از این قبیل از دو هفته قبل از عمل ممنوع خواهد بود ؛ زیرا این داروها سبب افزایش احتمال خونریزی در حین عمل می شوند.

سایر اقدامات قبل از جراحی بينی

مصرف سیگار و الکل ، منجر به کند شدن جریان گردش خون شده و از رسیدن اکسیژن کافی به محل برش جراحی ممانعت به عمل می آورند ؛ همچنین مصرف این موارد موجب طولانی شدن دوره نقاهت و نیز افزایش ریسک بروز عفونت در موضع جراحی می شوند ، از این رو توصیه می شود افراد از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل بينی از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل اجتناب نمایند.
شب قبل از عمل بينی باید استحمام انجام پذیرد ، زیرا تا چند روز بعد از عمل بينی نباید سر و صورت شسته شود.
افراد از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از جراحی بينی ، باید از خوردن و نوشیدن خودداری نمایند و در روز جراحی ناشتا باشند ؛ چرا که پر بودن معده سبب بازگشت محتویات معده به مجاری تنفسی در حین عمل شده و جان فرد را در معرض خطر قرار خواهد داد.
داشتن هر گونه آرایش در روز جراحی بينی برای خانم ها ممنوع است ، چرا که آرایش می تواند سبب بروز آلودگی باکتریایی در فیلد عمل شود.

هزینه جراحی بينی

هزینه این جراحی پس از معاینه جراح و بررسی میزان ایرادات بينی محاسبه می شود. بنابراین برای کسب اطلاع از هزینه عمل بينی با مطب خانم دکتر فهیمه بیاتی تماس حاصل فرمایید.