07 مارس 2021
مارس 7, 2021

جراحی بینی طبیعی

0 Comment

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی : برخی از افراد در ظاهر بینی خود مشکلاتی همچون قوز دارند که به منظور برطرف کردن ایرادات موجود در بینی خود به متخصصان جراح بینی مراجعه می نمایند.

جراحان بینی با در نظر گرفتن نوع بینی ، سلیقه بیمار و تناسب سایر اجزای صورت با بینی ، اقدام به انجام جراحی بینی طبیعی یا جراحی بینی فانتزی می نمایند که در ادامه در مورد انواع بینی و فرم بینی توضیحات بیشتری خواهیم داد.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

دو عاملی که موجب تمایز بینی استخوانی و بینی گوشتی می شود میزان ضخامت پوست و استخوان های بینی می باشد.

در بینی های استخوانی میزان ضخامت پوست کم بوده و استخوان ها از ضخامت زیادی برخوردار می باشند.

در بینی های گوشتی میزان ضخامت پوست زیاد بوده و استخوان ها از ضخامت کمی برخوردار می باشند.

ویژگی های بینی طبیعی

در بینی های طبیعی هیچ قوسی توسط جراح بینی در بینی ایجاد نشده و در صورت ایجاد میزان قوس بسیار کم می باشد.

در این فرم از بینی ، نوک بینی بالا نرفته و بینی خیلی کوچک نخواهد شد و ظاهر آن طبیعی خواهد بود.

به همین دلیل بسیاری از افرادی که مایل به مشهود بودن نتیجه جراحی بینی نیستند، خواستار جراحی بینی خود به فرم طبیعی می باشند.

عمل بینی طبیعی گوشتی

جراحی بینی به فرم طبیعی برای تمامی افراد قابل انجام است و هر دو نوع گوشتی یا استخوانی را می توان به فرم طبیعی جراحی نمود.

همچنین باید بگوییم که افرادی که بینی استخوانی دارند محدودیتی برای فرم دهی بینی ندارد ولی افرادی که بینی آن ها گوشتی است فقط می توانند بینی خود را به فرم طبیعی جراحی کرده و امکان انجام جراحی بینی فانتزی را ندارند.

زیرا غضروف و استخوان های بینی گوشتی ضعیف بوده و نمی توان تغییرات زیادی را در ساختار آن ایجاد نمود، همچنین به دلیل پوست ضخیمی که دارند، ظرافت های نوک تراشیده درآن مشخص نخواهد بود.

عمل بینی طبیعی مردانه

آقایان دارای صورت استخوانی تری نسبت به خانم ها بوده و جذبه بیشتری نسبت به آن ها دارند.

به همین دلیل بیشتر مردان تنها خواستار رفع ایرادات بینی خود بوده و تمایلی به ایجاد قوس زیاد یا کوچک شدن بینی خود ندارند.

به همین دلیل جراح بینی باید در جراحی بینی طبیعی آقایان دقت بسیار زیادی کند تا بینی خیلی کوچک نشده یا نوک آن سربالا نشود.

بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت بسیار زیادی کرده و سعی کنید بهترین جراح بینی طبیعی را برای جراحی کردن بینی خود در نظر بگیرید.

برای دیدن نمونه کارهای جراحی بینی طبیعی دکتر محمد ابراهیمی ، فوق تخصص جراحی پلاستیک می توانید به بخش گالری تصاویر ایشان مراجعه نمایید.

درک زیبایی های صورت

بینی مولفه مرکزی صورت شما ست.  برای داشتن یک چهره طبیعی این اندام باید از نظر زیباشناختی و تقارن، با شکل و ویژگی های صورت شما هماهنگ باشد.

برهمین اساس، آناتومی بینی و نیز ویژگی های زیبایی صورت هر دو باید مد نظر قرار داده شود.

علم به این موضوع به جراح اجازه می دهد تا بتواند نتایج تاثیر جراحی بر روی کل چهره را بهتر پیش بینی کرده و تنظیمات لازم را تعیین نماید.

یکی از مهم ترین چیزهایی که جراح باید درک روشنی از آن داشته باشد، این است که چه گزینه ای برای هرصورت با ویژگی ها و شکل های متفاوت، مناسب می باشد.

بیشتر جراحان یک گالری عکس در مطب خود دارند که شما می توانید در جلسه مشاوره، آن ها را ملاحظه کرده و از رضایت بخش بودن نتایج اطمینان حاصل کنید.

انتظارات منطقی از جراحی بینی طبیعی

پزشکی که انتظارات منطقی را مدنظر قرار دهد، یکی از گزینه هایی است که شما می توانید به او اعتماد کرده و جراحی بینی خود را به دست او بسپارید. انتظارات منطقی باعث می شود که شما بعد از دیدن نتایج جراحی بینی خود، شگفت زده یا ناراحت نشوید.

همچنین فکر کردن به یک جراحی بینی بسیار بلندپروازانه نیز باعث می شود که نهایتاً چهره غیرطبیعی بعد از جراحی بینی داشته باشید.

سه دلیل وجود دارد که باعث می شود برخی بیماران از نتایج جراحی بینی خود راضی نباشند. این عوامل عبارتنداز:

برداشتن زیاده از حد غضروف و استخوان
قرار دادن غضروف نوک بینی در جای نامناسب
استفاده از گرافت های قابل رویت در نوک بینی
یک جراح بینی ماهر چگونه در طول جراحی، نمای طبیعی بینی را افزایش می دهد؟

یک جراح متبحر از مجموعه ای از معیارهای پهنا، زاویه و فاصله برای شکل دادن غضروف در یک موقعیت طبیعی استفاده می کند. در بینی های دشوار، جراح از تکنولوژی اندوسکوپی برای مشاهده بخش های بالایی بینی و تضمین صاف بودن پشت بینی، استفاده می کند.

چگونه یک جراح ماهر، جراحی بینی طبیعی را با فرایند ریکاوری سریع تلفیق می کند؟

یک جراح خلاق و ماهر، از تکنیک های متعدد پیش و پس از جراحی برای از سرگیری فعالیت های عادی بعد از روز ششم یا هفتم پس از جراحی توسط بیمار، استفاده می کند.

فرایند ریکاوری سریع، ترکیبی از محدودیت های رژیم غذایی، داروهای گیاهی، داروهای تجویزی و درمان های پس از جراحی منحصربفرد را برای کنترل تورم و کبودی، مورد استفاده قرار می دهد.

فرایند ریکاوری سریع، بخشی از جراحی بینی می باشد که در آن ایجاد بافت اسکار غیرعادی به حداقل می رسد. در ذیل به تعدادی از اقدامات مهم که رعایت و انجام آن ها پیش و پس از جراحی موجب هرچه سریع تر سپری شدن دوران نقاهت می شود اشاره نموده ایم.

اقدامات قبل از جراحی بینی

رعایت نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره شده است موجب می شود تا روند جراحی به شکلی کاملاً بی خطر طی شده، روند بهبود به بهترین شکل ممکن سپری شده و رضایت بخش ترین نتایج از این جراحی زیبایی در فرد بروز نماید:

انتخاب مجرب ترین و ماهرترین جراح بینی در تهران یا هر شهر دیگری که در آن ساکن هستید، اولین اقدامی است که باید پیش از جراحی انجام دهید. زیرا هرچه مهارت و تجربه جراح در زمینه جراحی بینی طبیعی بیشتر باشد نتایج به دست آمده برای شما مطلوب تر خواهد بود.
پزشک پیش از جراحی ، جلسه مشاوره ای را برای تان ترتیب می بیند؛ در این جلسه به طور صادقانه و شفاف در مورد سوابق بیماری، جراحی ، مصارف دارویی و انتظاراتی که از نتیجه جراحی دارید با پزشک خود صحبت کنید.
به مدت حداقل 14 روز پیش از جراحی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و همچنین دخانیات خودداری کنید؛ مصرف این مواد میزان اکسیژن خون را کم کرده و در روند بهبودی شما اختلال ایجاد می نماید.
مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی همچون وارفارین و آسپرین که با کاهش غلظت خون موجب افزایش احتمال خونریزی در حین جراحی می شوند را به مدت 2 هفته قبل از جراحی قطع نمایید.
تمامی عکسبرداری ها و آزمایشاتی که پزشک برای تان تجویز نموده است را انجام دهید.
شب پیش از جراحی اصلاح کرده و استحمام کنید. با این کار تا چند روز بعد از جراحی به حمام کردن نیاز نخواهید داشت.
به مدت 8 ساعت قبل از جراحی چیزی میل نکنید و از خوردن غذاهای سنگین در شب پیش از جراحی اجتناب نمایید.
مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی ، افراد باید یک سری دستورالعمل مهم مراقبتی پس از عمل را به منظور بهبودی کامل و حصول بهترین نتایج از جراحی بینی ، رعایت کنند.

بیمار باید روز اول پس از جراحی بینی ، به طور کامل استراحت کند.
در روز اول بعد از جراحی بینی بهتر است بیماران ، مایعات و نوشیدنی های سرد مصرف کنند.
تا 48 ساعت بعد از عمل ، بیمار می تواند برای کمک به تسریع کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده کند.
داروهایی که پزشک معالج تجویز می کند می بایست به طور مرتب و مطابق دستور مصرف گردد ، لازم به ذکر است که بیماران باید از مصرف دارو به صورت خودسرانه خودداری نمایند.
افراد در موقع استراحت ، بهتر است در حالت نیمه نشسته قرار گرفته و در هنگام خواب نیز از چند بالش در زیر سر استفاده کنند.
بیماران بعد از عمل بینی باید از پایین نگاه داشتن سر خود به مدت طولانی اجتناب نمایند.
توصیه اکید بر این است که بیماران بعد از جراحی بینی ، حداقل به مدت یک هفته استراحت کنند و در این مدت از فعالیت های زیاد فیزیکی و بلند کردن اشیاء سنگین پرهیز کنند.
بهتر است بیماران تا 4 روز پس از عمل از خوردن غذاهای سفت امتناع نمایند و مصرف غذاهای نرم مثل فرنی و سوپ را در برنامه غذایی خود بگنجانند.
پس از روز پنجم ، امکان مصرف غذاهای معمول برای بیماران وجود خواهد داشت.
فین کردن تا چند روز بعد از عمل بینی ، ممنوع می باشد زیرا منجر به ایجاد فشار بر روی بینی شده و در نتیجه ممکن است سبب تغییر شکل بینی شود.
جهت مسواک نمودن دندان ها بهتر است از مسواک های نرم استفاده کنند و از ایجاد فشار بر روی لب بالا  خودداری نمایند.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی
توصیه می شود حداقل تا 2 ماه ازهیچ نوع عینکی استفاده نگردد ، البته افراد می توانند از لنزهای طبی استفاده کنند.
تا قبل از برداشتن گچ از روی بینی نباید استحمام کنید. ( مدت زمان قرار گیری گچ بر روی بینی غالبا به مدت 1 هفته می باشد ) البته باید خاطر نشان نمود که در این مدت می توانید از ناحیه گردن به پایین را بشویید ، لذا تنها باید از خیس شدن گچ بینی و در نتیجه شستن سر و صورت خودداری نمایید.
انجام اموری از قبیل خندیدن زیاد ، صحبت کردن طولانی مدت و غیره که سبب ایجاد حرکات اضافی در صورت می شوند می بایست حداقل تا 2 هفته پس از عمل ، محدود گردد.
حداقل تا 2 هفته بعد از عمل بینی باید از عطسه با دهان باز اجتناب نمایید.
حداقل تا 1 هفته پس از جراحی بینی بهتر است لباس های گشاد یا دکمه دار بپوشید تا تعویض لباس راحت تر انجام شود و فشاری به بینی وارد نگردد.
معمولا تا 2 ماه بعد از عمل بینی ، بیماران باید از نور مستقیم آفتاب و همچنین قرارگیری در فضاهایی با حرارت بالا پرهیز کنند تا به این ترتیب تورم بینی تشدید نگردد.
شنا و رفتن به سونا تا 2 ماه بعد از جراحی بینی ممنوع می باشد.
کشیدن سیگار و حتی قرار گرفتن در مجاورت دود سیگار تا 2 ماه بعد از عمل ، ممنوع است.
بروز مقدار کمی درد پس از جراحی بینی مسئله ای عادی است و غالبا همه افراد بعد از عمل با آن مواجه خواهند بود ، جهت تخفیف درد می توان از مسکن های ضعیف البته با تایید پزشک معالج استفاده نمود.