07 مارس 2021
مارس 7, 2021

بارداری مولار

0 Comment

بارداری مولار

بارداری مولار یا مول هیداتی فرم ، نوعی عارضه بارداری است که به ندرت رخ می دهد. در واقع حاملگی مولار زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دلیل مشکلات کروموزومی خاص ، به جای این که به جنین تبدیل شود به توده ای گوشتی تحت عنوان مول ؛ بدل گردد. ( متخصص زنان اهواز )

به طور کلی زمانی که بافتی که باید به جنین تبدیل گردد ، دچار رشد غیر طبیعی می شود ؛ حاملگی مولار اتفاق می افتد.

البته لازم به ذکر است که بارداری مولار ، در برخی موارد در پی بروز اختلال در جفت در حین لقاح ؛ یعنی زمانی که تخمک و اسپرم با یکدیگر ترکیب می شوند ، نیز ایجاد می شود.

توجه داشته باشید که در حالت نرمال ، هنگامی که تخمک و اسپرم با هم می پیوندند ؛ باید تعداد کروموزوم هایی که به تخمک می رسند یکسان بوده و تعداد مشخصی داشته باشند.

حال چنانچه تعداد کروموزوم هایی که به تخمک می رسند ، یکسان و مشخص نباشد ؛ این اتفاق سبب بروز اختلال در رشد تخمک و در نتیجه موجب بروز بارداری مولار می شود.

علائم بارداری مولار

بارداری مولار با علائمی مشابه بارداری طبیعی همراه است ؛ به طوری که فرد با تهوع صبحگاهی و استفراغ و دیگر علائم بارداری روبروست.

خونریزی و لکه بینی به مدت 6 الی 7 هفته اول باردرای و گاها تا 12 هفته بعد از بارداری ، از متداول ترین علائم بارداری مولار می باشد.

در موارد شدیدتر نیز فرد با تشنج بارداری همراه با حالت تهوع ، تکرر ادرار و درد در ناحیه شکم مواجه خواهد بود.

از این رو به طور کلی به بانوان محترم توصیه می شود که بعد از شروع بارداری ، در صورت مواجهه با هر گونه علامت غیرعادی ؛ اعم از لکه بینی و خونریزی و مواردی از این قبیل ؛ سریعا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند.

اگرچه باید خاطر نشان شد که همیشه بروز خونریزی طی دوران بارداری ، دالّ بر بارداری مولار نخواهد بود ؛ اما بهتر است جهت اطمینان خاطر از عدم وجود هر گونه مشکل ، به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

انواع بارداری مولار

به طور کلی بارداری مولار به دو صورت بارداري مولار کامل و بارداري مولار نسبي وجود دارد.

در بارداري مولار کامل ؛ بافت جفت ، حالتی غیرطبیعی داشته و مشابه کیست هایی مملو از مایع است. ضمنا در این نوع از حاملگی مولار ، بافت جنین نیز تشکیل نمی گردد.

در بارداري مولار نسبی ، احتمال آن وجود دارد که همراه با بافت جفت طبیعی یک بافت جفت غیرطبیعی تشکیل شود.

حتی ممکن است در حاملگی مولار نسبی ، بافت جنین به وجود آید ؛ اما باید توجه داشت که جنین تشکیل شده توانایی زنده ماندن نداشته و غالبا طی هفته ها یا ماه های ابتدایی بارداری سقط می گردد.

تشخیص حاملگی مولار

در بارداري مولار علائم ابتدائی بارداری وجود دارد ولی در ادامه بارداری ( معمولا طی هفته 6 تا 12 بارداری ) ، امکان دارد لکه بینی یا خونریزی شدید اتفاق بیفتد.

افزون بر موارد فوق ، بارداري مولار ممکن است با علائمی همچون حالت تهوع و استفراغ شدید و یا توروم و انقباضات شدید شکمی همراه باشد.

لازم به ذکر است در صورت عدم تشخیص به موقع بارداري مولار ، امکان مواجهه با مسمومیت بارداری یا اصطلاحا پره اکلامپسی نیز وجود دارد.

خوشبختانه در حال حاضر ، امکانات مناسبی در راستای تشخیص و درمان حاملگی مولار وجود دارد ؛ لذا با تشخیص و درمان بهنگام این عارضه می توان از بروز عوارض ناشی از آن پیشگیری به عمل آورد.

از این رو توصیه می شود در صورت رویارویی با هر گونه علائمی اعم از لکه بینی ، خونریزی و هر یک از موارد مذکور طی  دوران بارداری ، هر چه سریع تر به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

دکتر فریده فرح بخش متخصص زنان اهواز ، از برترین متخصصان زنان در استان خوزستان و شهر اهواز می باشند که شما همراهان عزیز می توانید به منظور کسب بهینه ترین خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه زنان به مطب ایشان رجوع فرمایید.