07 مارس 2021
مارس 7, 2021

انحراف فک

0 Comment

انحراف فک

انحراف فک ، از جمله شایع ترین مشکلات دهان و دندان محسوب می شود که انواع مختلفی داشته و می تواند به شکل کج یا جلو بودن فک تحتانی یا جلو بودن فک فوقانی نمود یافته و در نتیجه سبب بروز مشکلات متعددی در جویدن و بلع غذا شده و به طور کلی سلامت دهان و دندان را به مخاطره بیاندازد. ( متخصص ارتودنسی بابل )

ساده ترین راه برای تشخیص وجود انحراف فك ، این است که دهان را کاملا ببندید ؛ چنانچه در این حالت ، فک فوقانی و تحتانی در یک زاویه قرار نداشته باشند ؛ یعنی دچار انحراف فك ( با درجات مختلف ) می باشید.

باید اشاره داشت که وجود ناهنجاری اسکلتی در فک ، می تواند منجر به انحراف فك شده و آن را به یک سمت منحرف نماید.

به طور کلی در حالت نرمال ، باید خط وسط دندان ها یا اصطلاحا midline در فک بالا و پایین بر روی یکدیگر منطبق شده و ناهماهنگی نداشته باشد.

حال آن که در صورت وجود انحراف فك ، شاهد آن خواهیم بود که خط وسط دندان ها با یکدیگر ناهماهنگ بوده و در یک راستا قرار ندارد.

انحراف فک
دلایل انحـراف فک

انحراف فك ، می تواند به دو دلیل اتفاق بیفتد که در ذیل به آن ها اشاره داشته ایم :

انحراف فك می تواند ناشی از عوامل وراثتی باشد و به صورت مادرزادی نمود یابد.
انحراف فك می تواند به صورت اکتسابی و به دلیل ضعف عضلات یک طرف صورت یا به دنبال شکستن فک در کودکی و جوش خوردن نامناسب آن رخ دهد.

ناگفته نماند که در برخی موارد ، انحراف فك در اثر تداخل دندانی در فک فوقانی و تحتانی و نیز عدم درمان به موقع کراس بایت خلفی اتفاق می افتد.

ضمنا در پاره ای موارد نیز مفصل گیجگاهی ، در پی یکسری علل نامعلوم ، در یک سمت رشد بیشتری کرده ( رشد فک یکطرفه ) و این امر منجر به بروز انحراف در فک می شود.
درمان انحـراف فک

در صورت تشخیص انحراف فك در کودکی و اقدام به درمان در همان سنین ، این امکان وجود خواهد داشت که تنها از طریق ارتودنسی بتوان انحراف فك را مرتفع نمود.

لازم به ذکر است که چنانچه نسبت به درمان انحراف فك در سنین بزرگسالی ( پس از بلوغ ) اقدام گردد ؛ علاوه بر ارتودنسی ، نیاز به انجام جراحی فک نیز ضرورت خواهد بافت.

لذا به والدین اکیدا توصیه می گردد در راستای جلوگیری از بروز انحراف فك و همچنین درمان به هنگام آن ، حتما فرزند خود را در کودکی نزد پزشک متخصص ارتودنسی ببرند و در صورت وجود کوچکترین ناهنجاری فکی ، مبادرت به درمان آن نمایند.

زیرا همانطور که اشاره شد درمان هر گونه ناهنجاری فکی در سنین کودکی ، به مراتب با سهولت بیشتری همراه است.
روش های درمان انحراف فک در کودکان

انحراف فك در سنین کودکی ، می تواند از طریق استفاده از یک یا ترکیبی از روش های ذیل درمان گردد.

دستگاه ارتودنسی هیبرید فانکشنال
تصحیح تماس های زودرس دندانی
تصحیح کراس بایت خلفی